Aila, Yeni Yıla Yeni Menüsüyle Başlangıç Yapıyor.

Türk mutfağının benzersiz lezzet mirasının, kusursuz bir servis anlayışı ile birleştiği Aila, Anadolu'nun dört bir yanından lezzetlerle hazırlanan yeni menüsüyle yeni yıla iddialı bir başlangıç yapıyor.


1512728623_Aila___Lakerda

Türkiye'nin dört bir yanından coğrafi işaretli ürünlere yer verilen menüsü ile konuklarına lezzet dolu anlar yaşatmayı vaat eden Aila, Türk mutfağını yeniden keşfetmeniz için sizleri bekliyor. Şef Umut Karakuş'un önderliğinde, tere, reyhan ve kış otlarıyla hazırlanan mücver, Balkanların ünlü mezesi Soka gibi vejetaryen seçeneklerin yanında, topikten pastırma turşusuna, Girit ezmeden humusa kadar en klasik mezelerin yenilikçi yorumlarını da bulabileceğiniz Aila, geniş lezzet yelpazesiyle misafirlerine eşsiz anlar yaşatıyor.

Etli ekmekten kokoreçe, paçangadan avcı böreğine kadar tanıdık lezzetler, özel dokunuşlarla damakta lezzet patlaması yaşatırken, sunumlarıyla da göz dolduruyor. Mantı piruhi, kuzu küşleme, ördek tandır gibi ana yemekler ise, Aila'nın ünlü kebap yemeklerine eklenen menünün yenileri...

1512728623_Aila___Past__rma_tur__ulu_sofra

Her Eve Bir Baharat Kütüphanesi!
Tasarımı ile İstanbul'un coşkusunu ve gündüzden geceye değişen enerjisini yansıtan Aila'nın Baharat Kütüphanesi'nde yer alan 130 çeşit baharat, Ocak ayı itibariyle satışa sunuluyor. Çeşitliliği ile lezzet kültürümüzün zenginliğine dair ipuçları veren Baharat Kütüphanesi'nde, sadece geleneksel baharatlar değil, şefin üretimi özgün tatlar da yer alıyor. Şef Umut Karakuş'un özel kullanım tüyoları ile yeşil zeytin pudrası, Aydın deve sucuğu tozu, yoğurt cipsi gibi özgün baharatlar da yerini alıyor.

KEŞFET