#İLKDEFA

#İLKDEFA

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nden Davet: #KöpeğinleGel

Dört Ayaklı Belediye: İstanbul'un Sokak Köpekleri sergisini sadık dostlarıyla birlikte gezmek isteyenlere yaz boyunca kapılarını açan enstitü, sosyal ve kültürel alanlarda evcil hayvanlara da yer açmak için bir adım atıyor. 
1493714355_DortAyakli_085


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü,yaz sıcaklarında dört ayaklı dostları ile gezintiye çıkan ziyaretçilerine yeni bir rota sunuyor. Enstitü,kültür sanat dünyasında bir ilki gerçekleştiriyor ve Dört Ayaklı Belediye: İstanbul'un Sokak Köpekleri sergisini köpekleri ile birlikte gezmek isteyenlere açıyor.

Küratörlüğünü Ekrem Işın'ın, danışmanlığını Catherine Pinguet'nin üstlendiği Dört Ayaklı Belediye: İstanbul'un Sokak Köpekleri sergisi, sokak köpeklerinin, dini, siyasi ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine ışık tutuyor. İstanbul köpeklerinin en az insanlar kadar şehir hayatının toplumsal serüvenine katıldıklarını ifade eden Ekrem Işın, tarih boyunca şehri ziyaret eden Batılı gözlemcilerin, hayvanları bile toplumsallaştıran bu kültürün inceliklerine merakla yaklaştığını vurguluyor.
1493714405_IAE_DAB2_01


Dört Ayaklı Belediye: İstanbul'un Sokak Köpekleri sergisi, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan süreci, fotoğraflar, seyahatnameler, kartpostallar, dergiler ve gravürler eşliğinde gözler önüne seriyor.

16 Eylül 2017 tarihine kadar açık kalacak sergi, Beyoğlu Tepebaşı'ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde, Pazar günleri hariç her gün 10:00 - 19:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.
İtalya’nın Masal Şehri: Manarola

 25 Şubat 2017 Cumartesi

İtalya'nın UNESCO tarafından da koruma altına alınan Cinque Terre sahilinde yer alan Manarola, dik kayaların üzerine kurulan rengarenk evleri ve dar sokakları ile masalımsı bir şehir. Akdeniz'in sıcaklığını yansıtan Manarola küçük bir kasaba olmasının dezavantajlarını, büyük bir avantaja çevirmiş.

Devamı

En “MODA” Semt

 11 Şubat 2017 Cumartesi

Tarihi çok eskilere dayanan Moda bölgesinde yaşayan ilk uygarlığın Fenikeliler olduğu rivayet edilir. Osmanlıların Kadıköy'e yerleşmeleri ise 1350 yılında olmuştur. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle şehrin doğu ve batı yakası birleşmiş ve bugünkü halini almıştır.

Devamı

Heybeliada’da Mehtaba Çıkma Zamanı…

 12 Şubat 2017 Pazar

Yesari Asım Ersoy'un meşhur "Biz her gece Heybeli'de mehtaba çıkardık, sandallarımız neşe dolar zevke dalardık... "sözlerini bilmeyen yoktur. Bir zamanlar hep bir ağızdan söylenen bu şarkılar her ne kadar günümüzdenostaljihavası yaratsa da bir zamanların görkemli geçmişini de gözler önüne seriyor.

Devamı

İstanbul’un Arka Bahçesi; POLONEZKÖY (Adampol)

 25 Şubat 2017 Cumartesi

Geçmişi oldukça eskilere dayanan ve ünlü bir Polak köyü olan Polonezköy, kurucusunun adı olan Adam Czartoryski'den dolayı Adamköy (Adampol) olarak anılırmış. Köy, Paris'ten sonra ikinci bir siyasi göçün merkezi olma amacıyla 1842 yılında kurulmuş.

Devamı

Haydarpaşa Garı

 11 Şubat 2017 Cumartesi

Nazım Hikmet "Memleketimden İnsan Manzaraları" adlı destanlaşan şiirinde Anadolu'nun göç resmini lirik bir anlatımla yıllar önce böyle gözler önüne sermişti. Usta şairin kendine özgü bir içtenlikle kaleme aldığı bu satırlar doğumunun 113. yılında bile dokunulmazlığını, geçerliliğini hala korumaya devam ediyor.

Devamı

Vasco da Gama Köprüsü - Lizbon

 21 Haziran 2017 Çarşamba

Portekiz'in başkenti ve en büyük şehri olan Lizbon'daki 17.3 kilometre uzunluğundaki Vasco da Gama Köprüsü Avrupa'nın en uzun köprüsüdür. 1998 yılında açılan köprü Portekizli kaşif Vasco da Gama'nın deniz yoluyla Hindistan'a ulaşmasının 500. yılında hizmete açılmıştır.

Devamı

Karadeniz’in tek doğal limanı; KERPE

 11 Şubat 2017 Cumartesi

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı olan Kerpe, Karadeniz'e kıyısı olan oldukça sakin ve güzel bir beldedir. Son yıllarda artan yerli yabancı turist sayısıyla ve şehir merkezlerine olan yakınlığıyla dikkat çeken Kerpe korunaklı bir koya sahip olması nedeniyle özellikle çocuklu aileler için idealdir.

Devamı

Bir Harikalar Diyarı

 21 Haziran 2017 Çarşamba

Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi olma özelliğini taşıyan Rahmi Koç Müzesi, 3 bölümde 13 binden fazla özel koleksiyonun ve içinde koca koca vapur, uçak, tramvay, denizaltı gibi çok özel parçaların sergilendiği orijinal bir açık hava müzesi olma anlamına da geliyor.

Devamı
KEŞFET