Başarılı Kadınlar Anlatıyor: İş'te Eşitlik ve Değer İstihdamı

Kadınların iş'te eşit fırsat yakalaması, iş hayatına kadın desteği, kadının üretime ve istihdama katkı sağlaması konularında her biri kendi sektöründe güçlü ve başarılı kadınlara söz verdik.

 

1645601801_T__rkiye_de_Y__netim_Kurulundaki_Kad__n_Oran___Y__zde_17__2_Laba Türkiye Müdürü ELİF TUZLAKOĞLU

"Cinsiyet açısından dengeli ve kapsayıcı bir organizasyona sahip olmak artık bir seçenek değil, çağın bir gereğidir." diyen Elif Tuzlakoğlu, özellikle liderlik rolleri arasında doğru cinsiyet dengesini sağlamanın yalnızca finansal faydalar sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda müşteriler ve iş ortakları nezdinde şirketinizin ilerici bir organizasyon kültürüne sahip olduğunu da gösterdiğini söylüyor. 

Kadınları iş hayatında daha fazla görmek istiyorsak, endüstrinin onlara kendilerini geliştirecek fırsatı sağladığından emin olmamız gerekiyor. Kadınların yeterince temsil edilmedikleri bir sektörde kendilerini liderlik pozisyonlarında görmeleri, değişimi etkileyecektir. Genç kadınların iş hayatında daha etkin yer almasını hedefliyorsak iyi iş çıkaran ve liderlik pozisyonlarında olan kadınları onlara örnek olarak göstermemiz gerekiyor.

 

Laba Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu

 

 

Alin Kozmetik Kurucu Ortağı AHU UYARLAR 

Uzun zamandır çalışan bir kadın olarak söyleyebilirim ki; biz kadınlar gerçekten istersek ve çabalarsak yapamayacağımız iş yoktur. Hedefinize odaklanıp çalıştığınızda ve önünüze çıkan engelleri azimle aştığınızda kendi gücünüzü de hissedeceksiniz. İş hayatında eşit fırsatlar yakalamak için işinize önem vermeli ve iş hayatına katılımınızı göstermelisiniz. Unutmayalım ki; kadınların üretmesi ve istihdama katkı sağlaması bir ulusu medeniyete götürür, kadınların var olduğu toplumlar gelişir ve ilerler.

Biz iki kadın olarak kurduğumuz ve beş yıldır faaliyet gösteren kozmetik şirketimizde kendi markamızla yolumuza devam ediyoruz. Kendi işini yapmak isteyen kadınlara tavsiyem; zamanı verimli ve etkili kullanmaları, düzenli iş planını yapmaları ve işlerini ertelemeden üzerini çizerek bitirmeleridir. Her şeye rağmen umudumuz var ve kaybetmeyeceğiz. Kadınlar olarak el ele verip emeğimize ve birbirimize sahip çıkacağız. "Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun."

 

ahu uyarlar

 

 

La Donna Estetik ve Güzellik Merkezi Genel Müdürü DERYA TUĞCU 

Çağımız dünyası teknolojinin gelişmesiyle global bir yapıya bürünmüştür. Bilgi ve kültür paylaşımı sayesinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden doğan etkileşim kadınlarında kendilerine düşen payı almasını sağlamıştır. İş hayatında düşünsel gücün fiziksel güçten daha değerli olduğunun anlaşılması ile başarı adımlarını sıklaştıran kadınların iş'te tercih edilme sebebi haline de gelmiştir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, dünya genelinde kadınların istihdamını ve toplumdaki yerini gözden geçirdiğimiz bir gün olarak değerlendiriyoruz. Günümüz dünyasında 'iş hayatındaki kadınlar' bu üretken çabadan hiç vazgeçmemiş, dünyayı güzelleştiren ve estetik katan faydalarını toplumlara mal etmeyi sürdürmektedir. Kadınların iş disiplini, çalışma azmi ve pratik yöntemler geliştirebilme becerileri sayesinde iş dünyasına kattığı artı değerler azımsanmayacak kadar fazladır. Derya Tuğcu

 

 

Coffee Manifesto Genel Müdürü EMEL ERYAMAN USTA 

Hepimiz hayatın içerisinde emeğimizle var oluyoruz. Bu emeği koyarken de erkeklere daha iyi koşulların sağlanması adaletsizlik olduğu kadar kadınları çalışma hayatının dışına iten bir durum. Eşit işe eşit ücret politikasının her iş yerinde uygulanıyor olması, kadınların iş hayatında potansiyellerini ortaya koymaları açısından önemlidir. Çalışma hayatında bir kadın olarak kendini var edebilmek mücadele gerektiren bir süreç. İşe ilk defa başlayacak kadınlara bu mücadeleden vazgeçmemelerini ve kendilerini net bir şekilde ifade etmelerini önerebilirim.

Coffee Manifesto olarak kadın baristaları özellikle yetiştiriyor, eğitimlerini veriyor ve sektöre kazandırmaya gayret ediyoruz. Bizim için kadın ya da erkek olması değil iş disiplini ve işini severek yapması önemlidir. Terfiler de her zaman buna göre belirleniyor. Kadınlar Günü'nde kadın müşterilerimize ve kadın çalışanlarımıza ikram kurabiyelerimiz olacak. Sektörümüzde kahvenin yetiştiği tarladan fincana kadar üretimin her aşamasında yer alan tüm kadınlara teşekkür ediyoruz.

 

Emel_Eryaman_Usta

 

 

24 Saatte İş'in Kurucu Ortağı GİZEM YASA

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi kadınların iş hayatında karşılaştığı zorluklarla ilgili bir anket düzenledik. Ankete katılanların yüzde 67'si kadınların iş hayatında dezavantajlı konumda olduğunu, yüzde 77'si maaş konusunda dezavantajlı olduğunu, yüzde 82'si ise iş arama sürecinde kendini güvende hissetmediğini belirtiyor. Hizmet sektöründe iş arayan kadınların karşılaştığı zorluklar daha iş arama sürecinde başlıyordu.

Bu yüzden 24 Saatte İş'in kadınların rahatlıkla iş arayabilecekleri bir platform olması için teknoloji kasını kullanarak sürekli yeni çözümler ürettik. Bu sayede Türkiye'de istihdama katılabilecek durumda olan kadınların yüzde 30'u iş gücünün içindeyken bu rakam yüzde 45 oldu. Yine bu sayede 240 bin kadın iş sahibi olurken bunların 23 bin tanesi ilk işlerini bu platform sayesinde buldu. Uygulamadaki kadın-erkek dengesini ve güven unsurunu büyüyen ölçeğe rağmen hep önceliklendirdik.

 

24 saatte iş Gizem_Yasa

 

 

ACCA Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan Bölge Başkanı FİLİZ DEMİRÖZ

Kadın finans ve muhasebe profesyonellerinin uzmanlık, tecrübe ve liderlikleri ile iş dünyasının iklim krizi ile mücadelesinde fark yaratacağına inandıklarını belirten Filiz Demiröz, "Sağlam ve karşılaştırılabilir geniş raporlama mekanizmaları oluşturmaya dair mesleki becerilere sahip finans ve muhasebe profesyonellerinin iklim değişikliği ile mücadelede etkili bir değişim yapacağına ve sosyal açıdan daha adil ve çevreye duyarlı işletmelerin, iş dünyasının ve ekonomilerin oluşturulmasında önemli rol üstleneceklerine inanıyoruz.

Kadın finans ve muhasebe profesyonelleri ise önümüzdeki günlerde iklim değişikliği ile mücadelede daha fazla rol üstlenerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunabilecek." diyerek cinsiyet eşitliği ve kadın istihdamı konusundaki çabalarının çok eskiye dayandığını belirtiyor. 

 

_ACCATürkiye__Filiz Demiröz

 

 

Metro Türkiye CEO'su SİNEM TÜRÜNG

Kadınların iş dünyasında desteklenmesine yönelik çalışmalarına devam ettiklerini paylaşan Metro Türkiye CEO'su Sinem Türüng, "Metro Türkiye olarak, iş dünyasının ve toplumun her alanında desteklediğimiz, varlıklarıyla bize anlam ve başarı katan kadınlar olmadan sosyal ve toplumsal refahın mümkün olmayacağına inanıyor; kadınların iş hayatında daha etkin rol üstlenmeleri için öncülük ediyoruz. Bugün kadın istihdamını destekleyen politikalarımız sayesinde her üç 3 çalışanımızdan birisi kadın.

2021 yıl sonu itibarıyla da kadın çalışan sayımız 1.400'e yaklaştı. 5 kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerimizin de 3'ü kadınlardan oluşuyor. Dünya ve Türkiye ortalamasının üstünde olan bu yüzde 60'lık üst düzey kadın yönetici oranımızla perakende sektörüne örnek teşkil ediyoruz. Aynı zamanda yönetim sorumluluğu olan kadın çalışan oranımız da %33'e ulaştı. Önümüzdeki yıllarda bu oranları artırmak için de kadın istihdamı projelerimize devam edeceğiz.'' dedi.

 

Sinem_Turung__2_

KEŞFET