BOLU’NUN ORGANİK LEZZETLERİ SOFRANIZA GELİYOR.

BOLU'DAN GELSİN

İnsanlığa Bir Ata Yadigarı

Bolu Belediyesi şirketi olan Bolu Bel A.Ş nin hakim ortak olduğu S.S Köroğlu Organik ve Yöresel Ürünler Üretim Satış ve Pazarlama Kooperatifi yaklaşık bir yıldır faaliyet göstermesine rağmen Bolu'daki üretim alanında payını hızla artırıyor. www.boludangelsin.com 


Adsız


BOLU - SEBEN IZA BUĞDAYI 

Daha önce Bolu Belediyesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından dünyada var olan bir çok yerel buğday çeşidi arasında en yüksek protein, bazı vitamin, mineral değerlerine sahip olan 10 bin yıllık IZA buğdayının sözleşmeli üreticilikle alım garantili ektirilmesi her yıl katlanarak artıyor. Kooperatif bünyesine kazandırılan kabuk soyucu, taş ayırıcı ve bulgur elekleri ile de taş değirmende öğütülen IZA buğdayları, IZA UNU ve IZA Bulguru olarak 1 ve 5 kg lık paketler halinde kooperatif markasıyla satışa sunuluyor.


1

Bolu'daki Barilla A.Ş ıza unlarını makarnalarında kullanarak kooperatife büyük destek sağlıyor. Köroğlu Kooperatifi fırınındaki taş tabanlı fırında ise özel ekmekler ve Iza unlu pastalar, börekler tüketicinin lezzet testlerinden başarıyla geçmeye başardı. Kooperatif bünyesinde çalışan emekçi kadınlar her çeşit erişte, tarhana, reçel, Osmanlı şerbeti ve yöresel ürünler yaparak Bolu merkezdeki satış ofislerinde ve www.boludangelsin.com adresinde satışa sunuluyor.


4BOLU'NUN BİNLERCE YILLIK LEZZET HAFIZASI DÜNYAYA AÇILIYOR. 

Gastronomi turizminde öncü bir projeyi gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan: "Gastronomi ve gastronomi turizmi bizim için çok önemli çalışma alanlarıdır. Bolu'lu ustalar, yüzlerce yıldır saraylara ve devlet büyüklerine hizmet vermiştir. Bolu, Türkiye'de aşçılığın başkentidir. Iza buğdayı projesini, gerçek bir gastronomi markası olarak planlıyoruz. Sadece şehrimizi değil ülkemizi dünyada temsil edecek bir marka yaratma hedefimiz var" diyerek projeye olan inançlarını gururlu paylaşıyor. 3

SÖZLEŞMELİ MANTAR PROJESİ 

Kooperatifin önemli bir basamağı da sözleşmeli mantar yetiştiriciliği projesi; bu proje kooperatif tarafından eğitime tabi tutulan üreticilere kompost ve torf desteği sağlayıp çıkan mahsule alım garantisi vermesiyle oldukça ses getirdi. Şu an Bolu'da 200 e yakın üretici olmakla birlikte 700 kişide kurs almak için sırada beklemektedir. Günlük üretim kapasiyesi 3 ton civarındadır. Kıbrıscık ilçesine yapılmakta olan kompost tesisiyle birlikte bu oran 30 tonlara çıkacaktır.


5


Ayrıca kooperatif olarak alınan tohum atma makinesi ile bu yıl 500 bin adet atalık tohumdan fideler elde edildi. Bolu belediyesinden kiralanan 200 dönümlük kooperatif arazisine organik sertifikalı olarak yetiştirilmek üzere dikimleri yapıldı. Ayrıca yine 100 dönüme yakın bir alanada karpuz, domates, biber, Bolu kabağı, kabuksuz çekirdekli kabak, süs kabağı ve mor patates ekimi yapıldı. Diğer kullanılmayan arazilere de nohut, süt mısır, tane mısır ekilerek kooperatif bünyesinde kurulacak olan konserve ve kurutma tesisi için materyaller oluşturulmaya başlandı. Hem bu ürünler hem çiftçilerden alınacak ürünlerin işlenip katma değerli ürünler haline dönütürülmesi için kollar sıvandı.


a8e695f3985a7a2d39aa4a1603eb6a12

Köroğlu Kooperatifi en son istanbuldaki Gastro Show fuarındaydı adını duyurmaya ve üretim ve satış ağını büyütmeye oldukça kararlı görünüyor. Şu an bünyesinde doğrudan ve dolaylı olarak 200 kişiye gelir sağladığını da belirten Tanju Özcan bu sayının doğrudan en az 300 kişi olacağı müjdesini de veriyor. 


Daha detaylı bilgi ve sipariş için:
Tabiatın Kalbi Bolu

Büyük Cami Mah. 
İzzet Baysal Cad. No: 99 BOLU

0374 240 10 15
0533 306 68 14

bilgi@bolubel.com.tr

www.boludangelsin.com

 

 

KEŞFET