DEFNE HARBİYE ŞELALERİ (HATAY)

HATAY'ın gizli hazinelerinden HARBİYE (DAPHNE) ŞELALESİ yemyeşil ormanların içinde yankılanan su sesi ile bizlere seslenmeye ve güç vermeye devam ediyor.

INSTAGRAM: @ilk_defa_gidiyorum

 

harbiye şelalesi

 

ASİ NEHRİ'NİN CAN SULARI 

Antakya'ya 8 km.uzaklıkta DEFNE, Çağlayanlar Bölgesi'nde yer alan Harbiye Şelalesi diğer kollarıyla birlikte Asi Nehri'ne kavuşur. Sıcak yaz günlerinde, kaynak suların üzerindeki masalarda yemek yemek ve doğayla bütünleşmek buralarda çok sevilen ve tercih edilen bir aktivite.

 

harbiye antakya hatay

 

harbiye şelalesi hataySU PERİSİ DEFNE'NİN (DAPHNE) GÖZYAŞLARI 

Helenistik ve Roma dönemlerinde dünyaca ünlü bir sayfiye yeri olarak kullanılan Daphne zengin halk kesimi tarafından yapılan çok sayıda köşkleri, tapınakları ve eğlence yerleriyle ünlüydü.

Mitolojiye göre; DAPHNE (Defne'nin antik ismi) Zeus'un oğlu Apollon ile karşılaşır. Apollon'un aşık olması üzerine Daphne, toprak anadan kendisini saklamasını ister ve Daphne kök salarak bir defne ağacına dönüşür. Şelalelerin ise "Defne'nin Gözyaşları" olduğuna inanılır.

ASİ Nehri'ne karışan bu şelalelerin antik çağdaki isimleri ise Kastalia, Pallas ve Saramanna'dır.

 

türkiye şelaleri hatay

 

asi nehri harbiye şelalesi

 


hataydefne #defneşelalesi #harbiyeşelale #harbiyeşelaleleri #harbiyehatay #şelale #hatay #asinehri #harbiyeşelalesi #çağlayanlar #hatayantakya #defnehatay #ilkdefagidiyorum #Turkiye #ilkdefa

KEŞFET