Gençler, Seyahatsever Projesi ile Ücretsiz Konaklıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Seyahatsever Projesi ile 18-30 yaş aralığındaki gençler KYK yurtlarında 3 gün ücretsiz kalarak konaklamayı düşünmeden tatil yapabiliyor. 15 Temmuz'da hayata geçirilen projenin şu an 1 Eylül'e kadar devam etmesi planlanmış durumda olsa da sürenin uzatılabileceği de gündemde.

 

seyahatseverler

 

 

KAPADOKYA 

Türkiye'de gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Kapadokya birçok farklı kültürün izlerini taşıyor. Tarihi yapıları ve benzersiz atmosferiyle burası gençlerin dolu dolu birkaç gün geçirebileceği rotalardan. Proje kapsamında Kapadokya'daki yurtlarda kalmayı tercih eden gençler Göreme başta olmak üzere Güvercinlik Vadisi, Uçhisar Kalesi, Üç Güzeller, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Ürgüp'ü mutlaka görmeli. Siz de Kapadokya otobüs bileti alarak Seyahatsever Projesi kapsamında uygun fiyatlı bir tatile doğru yola çıkabilirsiniz.

 

ANTALYA 

Denizi, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Antalya, gençlerin keyifle tatil yapabileceği şehirlerimizden. Yüzölçümü büyük bir şehir olduğu için Antalya'nın tamamını 3 günde keşfetmek bir hayli zor olsa da gençler bu şehirde keyifle gezebilecekleri yerler bulmakta hiç zorlanmayacak. Özellikle Antalya'ya deniz-kum-güneş tatili yapmak için gidenler denize girmek için Damlataş, Lara Halk, İnciraltı, Olimpos ve Konyaaltı plajlarını tercih edebilir.

Antalya'nın tarihi dokusunu ve güzelliklerini yakından tanımak isteyen gençlerin mutlaka görmesi gereken yerler ise şöyle, Aspendos Antik Tiyatrosu, Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi, Antalya Arkeoloji Müzesi, Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Köprülü Kanyon Milli Parkı ve Alanya Kalesi. Şehirde yurtların çoğu Alanya ve Antalya merkezde yer alıyor. Alanya otobüs bileti ile farklı deneyimlerle dolu bir yolculuğa çıkmak mümkün.

 

ESKİŞEHİR 

Bir öğrenci kenti olan Eskişehir de gençlerin keyifle gezebileceği ve kolayca sosyalleşebileceği şehirlerimizden biri. Rotadaki KYK yurtlarının tamamı merkezde olduğu için Seyahatsever Projesi kapsamında şehrin cazibe noktalarını kolayca keşfedebilirler.

Eskişehir'de gezilmesi gereken ilk yer Osmanlı Dönemi'ndeki sivil mimari anlayışının örneklerinin görülebileceği Odunpazarı. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, iki tarafı kafelerle dolu Porsuk Çayı, Disneyland'in Eskişehir şubesi olarak tanımlanan Sazova Parkı, Odunpazarı Modern Müze ve Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi mutlaka görülmesi gereken diğer seçenekler arasında yer alıyor. Eskişehir otobüs bileti alarak bu güzel şehirde Seyahatsever Projesi ile uygun fiyatlı bir tatil yapılabilir.

 

İZMİR

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti misafir eden İzmir'de KYK yurtları şehir merkezi, Çeşme ve Urla ilçelerinde bulunuyor. Merkezdeki yurtlarda kalan kişiler eğer bir arkadaş grubuyla şehre gidiyorlarsa şehrin dört bir yanını keşfetmek için araç kiralama hizmetinden yararlanabilirler. Alsancak Sevgi Yolu, Kordon, Bostanlı Sahili, İzmir Saat Kulesi ve Tarihi Asansör merkezde konaklayanların gezmesi gereken noktalar.

Denize tatili için İzmir'i tercih eden gençler Çeşme'deki yurtlarda konaklama şansı bulabiliyor. Ülkemizin en güzel plajlarından Ilıca Plajı'na sahip Çeşme'de yapılabilecek çok sayıda aktivite var. Özellikle seyahat esnasında mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Alaçatı geliyor. Urla ise İzmir'de yurtların konumlandığı bir diğer nokta. Deniz tatili için de Urla da tercih edilebilir. Plaj önerisiyse Demircili Halk Plajı.

 

MUĞLA

Ege ve Akdeniz'in birleştiği büyüleyici tatil cenneti Muğla'da gençlere yönelik rotalar listesinde yer verdiği şehirlerden. Rotada KYK yurtları Muğla merkezi, Fethiye, Ortaca ve Milas ilçelerinde.

Ülkemizin tatil cenneti Bodrum'u merak edenler Seyahatsever Projesi kapsamında Milas ilçesinde kalarak Bodrum'u keşfedebilir. Milas ile Bodrum arası ortalama 45 dakikalık bir sürüş mesafesinde. Milas'taki yurtlarda kalmayı planlayan gençler öncelikle Milas'ı keşfetmeli ve Beçin Kalesi, Hekatomnos Anıt Mezarı ve Baltalı Kapı gibi cazibe noktalarını görmeli. Bodrum'da Yalıkavak Halk Plajı, Gümüşlük Sahili, Akyarlar Plajı ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ile Zeki Müren Evi ziyaret edilebilir.

Fethiye'deki yurtlarda konaklayacak gençler Ölüdeniz Plajı'ndan denize girme ayrıcalığını yaşamalı ve Babadağ, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi noktaları ziyaret etmeli. Fethiye otobüs bileti alarak gençler dünyanın en güzel plajlarından birini görmek için yola çıkabilirler.

Ortaca'daki yurtlar ise Caretta Caretta'lar ile yüzülebilecek İztuzu Plajı'na ortalama 1 saat 15 dakikalık uzaklıkta. Bu özel deneyimi yaşamak isteyenler Seyahatsever Projesi kapsamında arkadaş grupları ile gezecekler ise araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir.

 

 

 

 

KEŞFET