İlk Defa AKKUM’a Gidiyorum.

Urla, Özbek Köyü - Akkum Sahili

İlk Defa AKKUM'a Gidiyorum.

Son yıllarda popüleritesi oldukça artan İzmir'in Urla ilçesi özellikle 'gastronomi ve bağcılık' alanında oldukça ön plana çıkmaktadır. 

Denize kıyısı olan çok güzel mahallelere sahip olan Urla, İzmir ve havaalanına yakın bir ilçe olması nedeniyle diğer şehirlerde yaşayan insanların da ilgi odağı olmaktadır.


Yıldırım Çevik
istiridye_kabugu


akkum 6

 

Urla, Özbek Köyü ve Akkum'u ziyarete gelen deniz ve doğa tutkunları genellikle İskele ve Çeşmealtı gibi eski mahallerdeki mekanların büyüsüne kapılıp hem tarihi hem de turistik keyifli zamanlar geçiriyor. İlçenin kendine has dokusunu hizmetlerine yansıtan konaklama mekanları ise bölgenin tüm güzelliklerini konuklarına hissettiriyor.


akkum IG 1

 

İstikamet; Urla, Özbek Köyü, Akkum Sahili 

İzmir istikametinden Çeşme'nin eski yolu takip edilip devlet hastanesi kavşağından Özbek Köyü tabelasından girdiğinizde size yemyeşil zeytinlikler ve çam ağaçları karşılayacak.

Bu yolda yolculuk yaparken içinizde ki doğa sevgisinin yavaş yavaş 'yaşam aşkı'na dönüştüğünü hissedeceksiniz. (Müzik çalarınız açıksa kapatın, camınızı açın ve sadece doğayı dinleyin.) Bu şahane yolculuktan yaklaşık 7 km sonra Özbek Köyü'ne varacaksınız.


akkum 5

 


Özbek Köyü; zeytincilik, balıkçılık ve hayvancılık yapılan şimdilerde adı mahalle olsa de modernize edilmiş bir Ege Köyü. (Özbek Köyü'nü daha detaylı anlattığım yazıya BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.)

Köy, her geçen gün daha fazla işletmeye ev sahipliği yapmakta ve yeni mekanlara kucak açmaktadır. Köyde yakın zamanda faaliyete geçecek olan bir de butik otel bulunmaktadır.akkum IG 3


Taptaze Ürünlerle Yerel Lezzetleri Deneyimleyin! 

Köyün içinden geçtikten sonra Akkum Caddesi tabelasından yaklaşık 3 km daha devam ettikten sonra Akkum'a varıyoruz. Özbek Köyü'ne kadar modernize edilmiş yol Akkum'dan itibaren eski yola dönüşüyor.

Yolun sonunda karşınıza çıkan nakış gibi işlenmiş Ege Denizi'ni gördükten sonra tüm yorgunluğunuz uçup gidiyor. Girişte limanın karşıladığı Akkum sahilinde her gün 12:00 - 13:00 saatleri arasında balık mezatı yapılmaktadır. 

Özbek Köyü balıkçılarının gece avladığı balıklar bölge insanının yoğun ilgisi altında açık arttırma ile satılmaktadır. Denk gelirseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Bu mezatlardan çıkan mevsimine göre taze ve günlük balıklar ise Akkum'un en çok tercih edilen ÇITIR BALIK RESTAURANTACAR BALIK RESTAURANT gibi balıkçı restaurantlarında Ege'nin meşhur otları ve mezeleriyle birlikte servis edilmektedir.

 

akkum 11


"Sen Benim Şarkılarımsın." 

Seksenler gençlik yıllarımızda Grup Gündoğarken'in dinlemekten, söylemekten bıkmadığım ve hala çok sevdiğim bir şarkısı vardır. "Belki bir şarkının her sesinde, belki bir sahil meyhanesinde, belki de içtiğim sigaranın dumanısın..." sözleriyle başlayan "Sen Benim Şarkılarımsın" şarkısında geçen işte o sahil burasıymış ve o sahil meyhanesi de buradaymış. Limandan ilerleyince bu şarkıyı bilenler eminim bana katılacak, o hisssin peşinden gidip o meyhaneyi bulacaktır.

 

akkum IG 2

 

Akkum Sahili'nde Güneşi Batırmak... 

Akkum'a gelmişken; denize girip güneşlenmeden olmaz. Serin havlunuzu Akkum'un sıcak kumlarına, henüz keşfedilmemiş şahane sahilde ve koylarda günboyu deniz ve güneşin tadını çıkarın. Gün bitmek üzere; güneşin batışına eşlik mi etmek istiyorsunuz?..

İşte romantik saatler gelmek üzere; denize sıfır mekanlarda haydi alın yerinizi, sarının kızılın her tonunu izleyerek gönderin güneşi suyun arka yüzüne... Gün bitti ama ayrılmak zor gelirse Akkum'dan sahilde sizi bir de butik bir otel beklemekte...akkum 8

 

 

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN:

İlk Defa 'URLA SANAT SOKAĞI'na Gidiyorum

İlk Defa 'MORDOĞAN'a Gidiyorum

İlk Defa 'GERMİYAN KÖYÜ'ne Gidiyorum

İlk Defa 'KARABURUN'A Gidiyorum

İlk Defa 'URLA ÖZBEK KÖYÜ'ne Gidiyorum

İlk Defa 'EFES ANTİK KENTİ'ne Gidiyorum

KEŞFET