İlk Defa BATUM'a Gidiyorum.

Yalnızca kimlikle seyahat edilebilen BATUM en uygun fiyatlı yurt dışı rotalarından biri.

Ülkemizden kimliksiz gidilebilecek destinasyonlardan biri de Batum. Doğası, tarihi, yemekleri ve cazibe merkezleriyle Batum'u keşfetmek hem kolay hem de hesaplı. Enuygun.com Batum tatiliyle ilgili merak edilebilecek tüm soruları cevapladığı detaylı bir rehber hazırladı.

 

batum gezilecek yerler

 

Batum'a Otobüs ve Uçakla Ulaşım Mümkün.

Gürcistan Türkiye'nin sınır komşularından birisi. Ülkenin Türkiye'ye sınırı olması hem de sadece kimlikle gidilebilen bir rota olması Batum'un popüler ve uygun fiyatlı destinasyonlar arasında yer almasını sağlıyor. Artvin'in sınır komşusu Batum'a otobüsle veya aracınızla gidebilir ya da daha konforlu bir ulaşım şekli olan uçağı tercih edebilirsiniz.

Batum'da yer alan Alexander Kartveli Batumi Uluslararası Havalimanı'na İstanbul'dan direkt uçuşlarla ulaşabilmeniz mümkün. Eğer başka şehirlerden de uçakla şehre ulaşmak isterseniz İstanbul aktarmalı Batum uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Farklı bir kültürü tanımak ve yeni yerler keşfetmek için 1 saat 50 dakika gibi bir sürede uçak ile Batum'a ulaşabilirsiniz.

 

batuma gitmek istiyorum

 

Batum'a ulaşım seçeneklerinin bir diğeri ise otobüs. İstanbul'dan 21 saat, Ankara'dan ise 16 saat uzaklıkta olan şehre Batum otobüs bileti satın alarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Batum'a kendi kişisel aracınızla da gidebilirsiniz.

Hopa üzerinden Sarp Sınır Kapısı'nı geçerek ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bu geçiş esnasında giriş-çıkış formunu doldurmanız, yurt dışı çıkış harcını almanız, Türk ve Gürcü polis kontrol noktasından geçiş yapmanız gerekiyor.

Araçla geçiş için kendi adınıza kayıtlı bir araçla şehre geçmeniz gerekiyor. Adınıza kayıtlı bir araçla geçiş yapmayacaksanız aracın sahibi tarafından verilmiş vekaletnameye sahip olmalı ve bu vekaletnamenin Gürcistan'ın Türkiye temsilciliklerinde onaylanmış İngilizce ve Gürcüce tercümesini yanınızda bulundurmalısınız.

 

#batumi #georgia #adjara #travel

 

Batum'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Enuygun.com Batum'a gidecek kişiler için şehirde mutlaka gezilmesi gereken noktaları da sıraladı. Batum'a gitmişken mutlaka yemyeşil Batum Botanik Bahçesi'ni görmek gerekiyor. 6 kıtadan getirilen 5 binden fazla çiçek türünün bulunduğu bu özel bahçeyi bisiklet ile gezmek mümkün.

Ayrıca Gürcistan'ın en önemli yapılarından Ali ve Nino heykellerinin önünde fotoğraf çektirmek de Batum gezisinin olmazsa olmazları arasında. Batum'un en güzel dağları arasında yer alan Trinity Dağı ve şehrin manzarasını görebileceğiniz Kutsal Trinity Kilisesi kentin en önemli cazibe merkezlerinden ikisi.

Batum'daki panoramik dönme dolap da şehrin manzarasının keyifle seyredilebileceği başka bir rota. Bu arada Batum Piazza Meydanı, Anıtlarla dolu Colonnade, Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi, Batum Tiyatro Meydanı ve Kvariati Plajı yine Batum gezisinde görülmesi gereken yerler arasında sıralanıyor.

 

Top Things To Do In Batumi, Georgia

 

Batum'da Mutlaka Tadılması Gereken Onlarca Lezzet Var

Enuygun.com Batum'da mutlaka tadılması gereken lezzetleri de sıraladı. Şehre seyahat edenlerin Gürcü mutfağının iki önemli yemeği olan haçapuri ve hinkali tatmadan dönmemesi gerekiyor. Özellikle Cafe Laguna'da haçapuri, Kalakuri'de ise hinkali mutlaka deneyimlenmeli.

Bunların yanı sıra kuzu eti ve pirinç ile pişirildiği için beyrana benzeyen harço çorbası da kesinlikle tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra cevizli patlıcan, turşu çeşitleri yine Gürcü mutfağının olmazsa olmazlarından sadece birkaçı.

 

batum yemekleri

 

 

KEŞFET