İlk Defa BERGAMA’ya Gidiyorum.

Geçmişten Bir Bergama Hikayesi

İlk Defa BERGAMA'ya Gidiyorum.

Uzun zamandır görmek isteyip de bir türlü fırsat bulamadığım Bergama şehrini görmenin huzurunu yaşadım. Bergama tarihte bir çok ilke imza atmış müzik, sanat ve tiyatro alanında çok ilerlemiştir. Dönemin 10 bin kişilik en dik tiyatrosu Bergama'dadır.

Yıldırım Çevik
istiridye_kabugu

 

bergama izmir 10

 

bergama izmir 6

 

İzmir'e yaklaşık 135 km mesafede ki Bergama; İzmir'in tarihin derin izlerini taşıyan ilçelerinden biridir. Selçuk ilçesi ile birlikte dünya medeniyetlerinden Bergama (Pergamon) krallığına başkentlik yapmıştır.

Selçuk Efes Antik Kenti ile ilgili yazıma BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

bergama izmir 8

 

bergama izmir 9

 

Latince Pergamon, Fransızca Bergame, Türkçe Bergama

Beni buraya ne Bergama tulumu ne de ünlü çığırtması çekti. M.Ö 8. yüzyılda kurulan Pergamon krallığının kalıntıları arasında gezerken bir yandan tarihi notlara göz atıp, bir yandan da her noktayı kare kare fotoğraflamak ve kayaların arasında bastığın her noktada bin yıllar önce kimlerin dolaştığını düşünmek müthiş bir his doğrusu...

 

bergama izmir 4

 

bergama izmir 5

 

Bergama'nın Bilinen En Eski Adı Pergamon'dur.

Bergama tarihte bir çok ilke imza atmış müzik, sanat ve tiyatro alanında çok ilerlemiştir. Dönemin 10 bin kişilik en dik tiyatrosu Bergama'dadır.

Tıp ve sağlık alanında da dönemin ileri tekniklerini kullanan Bergamalılar Asklepion şifa merkezinde spor, tiyatro, şifalı su, çamur ve psikoterapi ile tedavi yöntemlerini kullanarak hastaları tedavi etmiştir.

Şimdilerde yerinde yeller esen Zeus altarına gelince, bazı tarih yazılarında Osmanlı padişahlığı döneminde gizliden Almanya'ya kaçırıldığı ve bazı tarih yazılarında Osmanlı'nın borçlarına karşılık sattığı yazmaktadır ve her iki sonuçta oldukça üzücüdür.

 

bergama izmir 10

 

bergama izmir 11

 

Bergamada bir çok eser ve anıt arasında Asklepion, Akropol, Bergama müzesi, dik tiyatro, kızıl avlu (bazilika) mutlaka görmeniz gereken yapılardır. 

Tarihe ilgili olanlar ve Bergama'yı ilk defa görmek isteyenler için İzmir Çanakkale yolunda seyahat ederken Bergama'ya uğramanızı mutlaka tavsiye ediyorum.

 

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN:

İlk Defa 'URLA SANAT SOKAĞI'na Gidiyorum

İlk Defa 'MORDOĞAN'a Gidiyorum

İlk Defa 'GERMİYAN KÖYÜ'ne Gidiyorum

İlk Defa 'KARABURUN'A Gidiyorum

İlk Defa 'URLA ÖZBEK KÖYÜ'ne Gidiyorum

İlk Defa 'EFES ANTİK KENTİ'ne Gidiyorum

İlk Defa 'AKKUM'a Gidiyorum

KEŞFET