İlk Defa Ukrayna'ya Gidiyorum.

Bugünlerde adı işgal ile anılan, Avrupa Birliği ve Rusya arasında sıkışmış bir ülke olan Ukrayna ve başkenti Kiev mimarisinden altın kubbeli katedrallere, doğasından tarihine kadar şaşırtıcı ve bir o kadar da canlı bir atmosfere sahip. Barış ve huzur dolu günler geri geldiğinde ilk defa Ukrayna'ya gitmek isteyen seyahatseverler için keyifli bir şehir gezisi derledik.

 

lviv belediye binası ukrayna kiev

 

Kiev "Anavatan Özgürlük Anıtı"

Başkent Kiev, şaşırtıcı derecede çok yönlü bir şehirdir. Bağımsızlık meydanında yer alan Nazi-Sovyet Savaşı anısına inşa edilen heykel "Anavatan Özgürlük Anıtı" heykeltıraş Yevgeniy Vuçetiç ve teknik ressam Vasyl Borodai tarafından yapılmıştır. Paslanmaz çelikten üretilen heykel, elindeki 16 metrelik kılıç ile birlikte toplam yüksekliği 102 metre, ağırlığı 560 tondur. Heykelin sağ elindeki kılıcın ağırlığı 9 tondur. Sol elde 13x8 metre genişliğinde, üzerinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği armasının yer aldığı bir kalkan yer alır.

 

Anavatan Özgürlük Anıtı Ukrayna Kiev

 

 

Kiev, Yaya ve Bisiklet Köprüsü

2019 yılında Kiev'de Halkın Dostluk Kemeri ile Aziz Volodymyr Tepesi'ni birbirine bağlayan yeni bir yaya-bisiklet köprüsü resmi olarak açıldı. Köprü, Ukrayna başkentinin merkezinin ve Dinyeper Nehri'nin etkileyici manzarasını gözler önüne seriyor. Beton, demir ve camdan oluşan bu köprünün uzunluğu 212 metre, genişliği ise normal bölgelerde 6 metreden seyir bölgelerinde ise 14 metreye kadar çıkıyor.

 

Kiev, Ukrayna

 

 

Kiev'deki St. Michael Altın Kubbeli Manastırı

St. Michael Altın Kubbeli Manastırı, Kiev'deki en eski manastırlardan biridir. Manastır, Ukrayna Barok tarzında inşa edilmiştir. (1930'larda yıkılmış ve 1990'ların ortalarında yeniden inşa edilmiş.) Başmelek Mikail onuruna katedral kilisesi, Aziz John Kilisesi (1713) ve çan kulesi ile yemekhaneyi içermektedir. (1716-1719)

 

St. Michael Manastırı, Kiev, Ukrayna, fotoğraf 1

 

 

Mezhyrich'deki Holy Trinity Manastırı

Mezhyrich Holy Trinity Manastırı, Rivne'nin 38 km güneydoğusundaki Mezhyrich köyünde bulunan 16 ve 17. yüzyıllara ait manastır binalarından oluşan bir komplekstir. Bu manastır, düzeni, bileşimi, laik, dini ve savunma özelliklerinin bir karışımı, Rönesans dekoru nedeniyle Ukrayna'nın seçkin bir mimari anıtıdır.

 

Holy Trinity Manastırı, Mezhyrich, Rivne bölgesi, Ukrayna, fotoğraf 1

 

 

Kiev'deki Pokrovsky Manastırı

Kiev'deki Pokrovsky Manastırı, Bekhterevskyi Lane, 15 adresinde bulunan bir Ortodoks manastırıdır. Büyük Düşes Alexandra Petrovna Romanova tarafından 11 Ocak 1889'da kurulmuştur. Manastırın St. Nicholas Katedrali'nin inşaatı 21 Ağustos 1896'da başlamıştır. Katedralin ilk taşı İmparator II. Nicholas, ikincisi - İmparatoriçe Alexandra Feodorovna, üçüncüsü - Büyük Düşes Alexandra Petrovna tarafından atıldı. Katedralin inşaatı 15 yıl sürmüştür. 

 

Pokrovsky Manastırı, Kiev, Ukrayna, fotoğraf 1

 

 

Bila Krynytsya Köyündeki Varsayım Katedrali

Bila Krynytsya, Çernivtsi şehrinin 12 km güneyinde, Romanya sınırına yakın Çernivtsi bölgesinde bulunan küçük bir köydür. Bu köy, Bukovina'daki Eski İnananların merkeziydi. 1900-1908 yıllarında Moskova tüccarı Gleb Ovsyannikov tarafından oğlu Alexander'ın onuruna inşa edilen Eski Müminlerin Göğe Kabulü Katedrali, buranın ana cazibe merkezidir.

 

Varsa Katedraliyim Bila Krynytsya, Ukrayna, fotoğraf 1

 

 

Nicholas Kilisesi - Kiev'deki Organ Müziği Evi

20. yüzyılın başlarında inşa edilen Kiev'deki St. Nicholas Roma Katolik Kilisesi, 1980 yılından itibaren org ve oda müziği evi olarak kullanılmaktadır. Yüksek kuleleri ve kuleleri ile stilize Gotik formlarda inşa edilen kilise, narin orantılara ve net bir kompozisyon yapısına sahiptir.

 

Bila Krynytsya köyündeki Varsayım Katedrali

 

 

Tırmanma Hoverla - Ukrayna'nın En Yüksek Dağı

Hoverla (Romanya'da "Howarla, yüksekliği geçmek zor" anlamına gelir.) Ukrayna topraklarındaki en yüksek dağ ve en yüksek noktadır. (deniz seviyesinden 2.061 m yükseklikte) Romanya sınırına yaklaşık 17 km uzaklıkta, Zakarpattia ve Ivano-Frankivsk bölgelerinin sınırında yer almaktadır. Popüler bir yaz ve kış turizm destinasyonudur. Dağa tırmanan ilk turist rotası 1880'de açıldı. Kuzeyde İvano-Frankivsk Oblastı şehirlerini görebilirsiniz.

 

Tırmanma Hoverla - Ukrayna

KEŞFET