İlk Defa Urla Özbek Köyü'ne Gidiyorum.

İlk Defa Urla Özbek Köyü'ne Gidiyoruz.

Özbek köyü; şimdilerde Urla ilçesine bağlı bir mahalle olarak adlandırılsa da aslında köy ruhunun yaşadığı Ege'de şirin bir balıkçı köyüdür.

Yıldırım Çevik
istiridye_kabugu

 

özbek köyü

 

Bilinen iki rivayete göre Osmanlı döneminde Özbekistan'dan gelen bir aşiret tarafından kurulduğu ve en bilindik olanı ise ünlü denizci komutan Çakabey tarafından kurulduğu yönündedir. 1950 yılında Urla hükümet konağı büyük yangına maruz kaldığından kesin tarih bilgisine ulaşılamamakla beraber köy ileri gelenleri 1000 yıllık bir tarihten söz etmektedir.

 

özbek köyü 1

 

Son yıllarda Urla'nın pek revaçta olması çevre köyler ve kasabalarında önemini artırmaktadır. Özbek köyü de doğal yaşam sürmek isteyenler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Köyde tarım, hayvancılık ve balıkçılık oldukça revaçtadır. Zeytin üretimi ise hayli ileridir ve köyde Çakabey adında birde zeytinyağı üretim tesisi vardır.

 

özbek köyü 4

 

Bir kaç yıldır köyde tarihi alanların yenilenmesi ile modern köy görüntüsü kazanmıştır. Köyde ziyaretçilerin güzel zamanlar geçirmesi için çok güzel mekanlar mevcuttur. Bir km mesafede bulunan Akkum Beldesi balıkçılık için bir limana sahiptir. Limanda bir de balıkçılık kooperatifi bulunmakta ve her gün avlanan balıklar mezat yöntemiyle bölge halkına sunulmaktadır. Akkum sahilinde birçok balıkçı lokantası bulunmaktadır.

 

özbek köyü 3

 

özbek köyü 2

 

İlkbahar gelince köyde tatlı bir telaş başlar şifalı, yenilebilir otlarıyla meşhur Özbek köyünde 'Bahar ve Ot Festivali" yapılmaktadır. 2 gün boyunca şefler yöresel ot yemekleri sunumları yapıp misafirlere sunmakta, ot tanıtımları ve toplama turu yapılmaktadır. Çeşitli müzikli gösterilerin yanı sıra köyün yerel üreticileri de ürünlerini sergilemektedir.

Ege'de unutulmaz bir köy festivali görmek isteyenler 19-20 Mart'ta gerçekleşecek olan bu bahar festivalini gezi programlarına eklemelerini öneririm. 


YAZARIN DİĞER YAZILARINA ULAŞMAK İÇİN: 

İlk Defa 'MORDOĞAN'a Gidiyorum

İlk Defa 'URLA SANAT SOKAĞI'na Gidiyorum

İlk Defa 'GERMİYAN KÖYÜ'ne Gidiyorum

İlk Defa 'KARABURUN'a Gidiyorum

İlk Defa 'AKKUM'a Gidiyorum

İlk Defa 'EFES ANTİK KENTİ'ne Gidiyorum

 

 

KEŞFET