İtalyan Mutfağı Haftasına Özel "DANTE MENÜSÜ"

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, İtalyan Mutfağı Haftası'nı İtalyan şair Dante'nin yaşadığı dönemde var olan tariflerin yer aldığı dünyaca ünlü "Libro dello Cocina" adlı tarif kitabından ilham alınmış menü ile kutladı. Casa d'Italia'da düzenlenen organizasyondaki bu özel menüyü ünlü İtalyan Şef Claudio Chinali hazırladı.

@ilk_defa_gidiyorum 

 

Toplu


IMG_20211125_172304_872

İtalyan gastronomi kültürünün tüm dünyada eş zamanlı tanıtılması amacıyla İtalyan Dışişleri Bakanlığı tarafından organize edilen İtalyan Mutfağı Haftası, 22 - 28 Kasım tarihleri arasında birçok etkinlikle kutlanıyor. 1885 yılında Türk ve İtalyan iş adamlarınca kurulan ve 136 yıldır iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik sayısız faaliyetler gerçekleştiren İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği de haftayı 6'ncısı düzenlediği etkinlik ile bu yıl ünlü İtalyan Şair Dante'nin anısına ünlü İtalyan Şef Claudio Chinali tarafından yeniden düzenlenmiş menü ile kutladı. 

Organizasyonda İtalya İstanbul Başkonsolosu Elena Sgarbi, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, Başkan Yardımcısı Stefano Kaslowski ve Genel Sekreter Fatih Ayçin yer aldı.__ef Claudio Chinali_Livio Manzini_Elena Sgarbi_Fatih Ay__inO DÖNEME AİT YEMEKLER İLE KUTLANDI

Etkinliğin açılışında konuşan İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, "Dünyada İtalyan mutfağının ve kültürünün haftasındayız. Bizler de bu haftayı geleneksel hale getirdiğimiz buluşmamız ile kutluyoruz. Bu yıl Dante Alighieri'nin ölümünün 700. yıl dönümü. Kendisi İtalya'da ilkokul, ortaokul öğrencilerine kadar herkesin tanıdığı İlahi Komedya'nın yazarı önemli bir şairdir.

Dante aynı zamanda bugünkü İtalyanca dilinin babası sayılır. Öncesinde eserler Latince yazılırken bugünkü İtalyanca dilinde yazan ilk şairdir. Şef Claudio Chinali ile beraber bu temanın etrafında bir yemek organize ettik. Dante Alighieri Floransa'da doğup büyümüş olsa da daha sonra ayrılmak zorunda kalmıştır. Bu nedenle daha çok Toscana bölgesinin o zamanki yemeklerini araştırdık ve bugünkü organizasyonumuz için hazırladık." dedi.IMG_20211125_234405_738"YEMEK SADECE YEMEK DEĞİLDİR."

Şef Claudio Chinali ise, "Yemek sadece yemek değildir, yemek bir kültürdür. Yemek ayrıca insandır. İnsan hareketlerini yansıtır. Yemek çok hümanist bir kültürdür. Bugünkü menümüzü hazırlarken dünyaca ünlü "Libro dello Cocina" adlı tarif kitabından ilham aldık. Yemek tamamen bir kültürel harekettir. Stabil değildir, sürekli değişir." dedi.


KEŞFET