Kadınlar Günü 'Omuz Omuza' Etkinlikleri

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle pek çok marka ve firma; hayatın her alanında kadınların potansiyellerine ulaşmasını ve fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla Mart ayı boyunca gelişim projeleri, çeşitli etkinlik ve konferanslar düzenleyecek.

 


GENÇ KADINLARIN HİKÂYELERİNİ ÜNLÜ İSİMLER SESLENDİRDİ. 

Türk Eğitim Vakfı (TEV), hayata geçirdiği "Yarıda Kalmasın" projesini bir farkındalık projesine dönüştürdü. TEV bursu sayesinde eğitimine devam etme fırsatı bulan, mezun olan ve iş hayatına atılan genç kadınların gerçek hikâyelerini kısa video filmler şeklinde dijital mecralarda takipçileriyle paylaştı. Genç kadınların hikâyelerini TEV Mezun Bursiyerleri Ece Vahapoğlu ve Sarp Akkaya ile birlikte Zeynep Bastık, Oğuzkan Koç, Bennu Yıldırımlar, Hafsanur Sancaktutan ve Gözde Atasoy gibi ünlü isimler seslendirdi.

 

 

 

PERA FİLM 8 MART'I 'BİRLİKTE GÜÇLÜ' PROGRAMI İLE KUTLUYOR. 

Pera Müzesi Film ve Video Programları, Kadınlar Günü'ne özel gösterim programlarına bir yenisini ekledi. Bir grup kadın sinemacının setlerdeki cinsel taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek üzere kurduğu #SusmaBitsin platformu iş birliğiyle hazırlanan Birlikte Güçlü isimli program, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden, bugüne dek birçok film festivali ve kültür sanat kurumunda görev almış sinema emekçisi Nihan Katipoğlu anısına gerçekleştiriliyor. Film gösterimi 8 Nisan tarihine kadar Pera Müzesi Oditoryumu'nda ücretsiz izlenebilir.

 

The_Divine_Order3

KADINLARIN SESİNE KULAK VER ÖZEL YAYINI 

RadioSlow Time; "Kadınların Sesine Kulak Ver Özel Yayını" ile 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nde dinleyicileriyle buluşacak. 8 özel konuğun, kendi müzik listeleri ile yer alacağı program 16.00 ve 23.00 saatleri arasında canlı yayınıyla müzik ziyafeti sunacak. Berna Kaytaz'ın saat 16:00'da başlatacağı özel yayın, 17:00'da Banu Güven, 18:00'da Sezin Akbaşoğulları, 19:00'da Sera Kadıgil, 20:00'da Nermin Yıldırım, 21:00'da Esin Şenol, 22:00'da Melda Onurile devam edecek ve 23:00'da Şirin Payzın'ın müzik listesiyle kapanışı yapacak.

 

1646207752_toplu

 


YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ WOMEN IN BUSINESS KULÜBÜ

Öğrencilerin daha üniversite sıralarındayken çalışmalar yapmalarını sağlamak amacıyla kurulan Yeditepe Üniversitesi Women in Business Kulübü'nün düzenlediği, "Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ödül Töreni"nin 4. bu yıl çevrim içi ortamda gerçekleştirilecek. 8 Mart Salı günü, saat 20.00'de, Yeditepe Üniversitesi'nin YouTube hesabından canlı olarak yayınlanacak törende, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik başarılı çalışmalar yürüten ve bunun gerçekleşmesi için öncülük eden isimlere ödülleri verilecek.

 

Yeditepe Üniversitesi Women in Business Kulübü

 

"SEKTÖRÜMDE KADIN OLMAK" SÖYLEŞİLERİ 

8 Mart'ta söz "Mekanik Tesisat Sektörünün Kadınları"nda... Masdaf ve Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan "Kadınlar Günü Zirvesi" 8 Mart'ta Ankara Hilton Hotel'de düzenleniyor. "Sektörümde Kadın Olmak" temasıyla düzenlenecek "Kadınlar Günü Zirvesi"nde mekanik tesisat sektörünün mühendis kadınları, sektörde kadın olmanın avantajlarını ve dezavantajlarını paylaşacak. 

 

Masdaf ve Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği (MÜKAD)

 

 

CİHAN NACAR'IN "DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR ÖN YARGILAR" PROJESİ 

"Kadın dediğin mini etek giymez., "Kadın dediğin yüksek sesle konuşmaz", "Kadın dediğin kırmızı ruj sürmez." gibi negatif ve ötekileştirici söylemler, İstanbul Cevahir'in "Dönüştürülebilir Ön Yargılar" projesiyle dönüştürülecek. Kadınların maruz kaldıkları ön yargılar ziyaretçiler tarafından kağıtlara yazılarak, İstanbul Cevahir'de konumlandırılacak dönüşüm kutularına atılacak. Toplanan "ön yargılar" ünlü modacı Cihan Nacar tarafından tasarlanarak bir kıyafete dönüştürülecek ve 8 Mart'ta İstanbul Cevahir'de sergilenecek.

 

Cihan Nacar Dönüştürülebilir Ön Yargılar

 LCW'DEN KADINLAR GÜNÜNE ÖZEL 'EŞİTSİZLİK KOLEKSİYONU'

Türkiye'de toplam nüfusun yarısı kadınlardan oluşurken, kadınların iş gücüne katılım oranı sadece %34, kadın yönetici oranı ise ne yazık ki %18. Kadınların işgücüne katılım verilerindeki eşitsizlikleri koleksiyonuna konu eden LC Waikiki, tasarımlarındaki renk ve desenleri bu oranlara göre şekillendirdi. Daha adil bir dünya ve sürdürülebilir kalkınma için #TarzımızEşitlik diyen LC Waikiki, bu proje kapsamında KAGİDER'in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) Genç Kadınlara Mentorluk Programı'nı destekleyecek. 

 

Tarzımız Eşitlik LC_Waikiki

 

 

BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ "AKDENİZ KADINLARI" PROGRAMI

Barış Manço Kültür Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel "Akdeniz Kadınları, Türkiye" adlı belgesel gösterimi ve seminere ev sahipliği yapıyor. Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Cervantes Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen program 8 Mart Salı günü saat 20.00'de yayınlanacak İspanyolca dilindeki belgesel Türkçe altyazılı olacak ve seminer simultane çeviri ile gerçekleşecek. Programa katılım ücretsiz.

 

Akdeniz Kadınları, Türkiye

 

 

SU GENDER, MART AYI BOYUNCA "DAYANIŞMA YAŞATIR" DİYECEK.

Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender), her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm aya yayılan etkinlik ve konferanslar düzenleyecek. "#DayanışmaYaşatır" başlığıyla gerçekleştirilecek çalışmalarda toplumsal cinsiyet alanındaki farklı yaklaşımlar ele alınırken, haklar ve eşitsizliklere yönelik farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek. Kayıt olmak için: www.linktr.ee/sugender 

 

SUGender_Mart2022_Programi

 

ETİ, KEDV İŞ BİRLİĞİYLE KADINLARI DESTEKLİYOR.

Eti, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde başlattığı iş birliği kapsamında kadınlara ve çocuklara destek sağlayarak kadınların ekonomik hayatın aktif katılımcıları olmalarının önündeki engellerin aşılmasına katkıda bulunacak. İş birliği çerçevesinde, KEDV'in çalışmalarını yürüttüğü illerde bulunan Mahalle Yuvalarına kurum tarafından maddi destek sağlanırken, Eti çalışanlarının 2-6 yaş arası çocukların eğitim ve gelişimlerine katkı sunmak amacıyla topladıkları kitap ve oyuncaklar da Mahalle Yuvalarına gönderilecek.

 

KEDV_2

 

<iframe

KEŞFET