Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Avrupa'da "Yılın Müzesi" seçilen Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, kültür ve sanat öğeleri içeren görkemli bir davet ile kazandığı 2021 Silletto Ödülü'nü kutladı.

 

kenan yavuz ödül gecesi

 

Kadim Anadolu medeniyetlerinin yaşam tarzını, yöresel geleneklerini ve kültürel dokusunugelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Kenan Yavuz Kültür Vakfı tarafından Bayburt'ta kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, Avrupa Konseyi'nin himayesinde müzeciliği geliştirmek, kurumsal ve profesyonel yapılarına katkı sunmak, tanıtmak ve teşvik etmek, özgün müzeleri görünür kılmak amacı ile 1977 yılında kuruldu.

Avrupa Müze Forumu tarafından gerçekleştirilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri yarışmasında kazandığı 2021 Silletto Ödülü'nü iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok davetlinin katılımıyla Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda kutladı.

 

Dan____ma Kurulu

 

Cemal Reşit Rey'de Muhteşem Gece

2021 Yılında Avrupa'da Yılın Müzesi ödülü kazanan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi'nin düzenlediği gecede, devlet sanatçısı Gülsin Onay ve Devlet Opera Sanatçısı Burcu Soysev'in "köklere yolculuk" adlı konserleri, Türkolog Ali Canip Olgunlu'nun "Dedem Korkuttan Sözler" söyleşisi ve İstanbul Opera Sanatçılarından oluşan koronun söylediği "sevmek nedir"adlı parça büyük beğeni topladı.

Müzenin kurucusu Kenan Yavuz yaptığı konuşmada, "Köyüme, toprağıma, vatanıma, köklerime borcumuzu ödemek için başlattığımız yolculuğumuzun hikâyesi, dalga dalga büyüyerek bugün buraya, Cemal Reşit Rey salonuna ulaştı. Unutulmamasını istediğimiz güzelliklerimizi Anadolu'nun bize bahşettiği hediyesi olarak kabul ettik ve emeğimizi yele vermeden başladık çalışmaya. Hasretimizi, sevdamızı, masallarımızı, ezgilerimizi, türkülerimizi, estetiğimizi ve muhabbetimizi yeniden yaşamak ve yaşatmak için çıktığımız bir amatör yolculuğun, böylesine muhteşem bir manzara ile karşılaşması bizim için adeta bir rüya...

 

kenan yavuz müze

 

Müzemizi gezerken dua eden ve duygulanıp ağlayan insanlarımızı gördükçe, tutkumuz büyüdü, heyecanımız arttı, yolumuz ve yolculuğumuz manevi bir lezzet ile bezendi. Nasıl oldu biz de bilemedik. Bayburt tabiri ile "taşları düzdük, ağaçları örttük" tandır yaktık, tırpan biçtik, gaz lambası ışığında sohbet ettik, hedik haşladık. Kapıları kilitlenmeyen evlerin diyarında; dostluğu, kardeşliği, kadim kültürümüzü bugüne ve yarınlara taşımak istedik. Biz olmanın keyfini, huzurunu dostlarımız ile doya doya yaşadık.

2021 yılı Avrupa'da Yılın Müzesi ödülümüz ile birlikte sesimiz daha gür yankılandı. Kadim kültürümüzü, Türk-İslam medeniyetinin ilk filizlendiği toprakların başında gelen, Dedem Korkut diyarı Bayburt'u, Anadolu'muzun güzelliklerini Dünya'ya taşıdık. Tüm kalbimle inanıyorum ki, çocuklarım ve hemşehrilerim bu esere sahip çıkacaklar. Mensubu olmaktan onur duyduğum büyük Türk milletinin yarattığı medeniyeti ve kadim Anadolu kültürünü geleceğe taşıyacak ana kolonlardan biri olacak müzemiz" dedi.

 

Yavuz Ailesi

 

Anadolu'nun Kadim Toprağı Bayburt

Ülkemizi Dünya'nın en prestijli ödülü ile buluşturan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi ile gurur duyduklarını dile getiren Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, "Bu muhteşem gecede bizimle olan ve mutluluğumuzu paylaşan sizlere çok teşekkür ediyor ve hepinizi Bayburt'a bekliyoruz" dedi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ise "Ülkemiz müzecilik alanında büyük bir atılım gerçekleştirdi. Biz Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, devlet müzelerimiz gibi özel müzecilik faaliyetlerini destekliyor ve özel bir önem veriyoruz. Ödüllü müzelerimiz sayesinde ülkemizin güzellikleri yurt dışında daha çok, daha fazla duyuluyor. Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, inanıyorum ki Anadolu'nun her kösesinde başka projelere ilham olacaktır" dedi.

 

Y__cel Kale Sergisi

 

Bayburt tatlılarından ikram edilen gecede, danışma kurulu üyelerinden Dr. Feride Çelik küratörlüğünde Yücel Kale'nin eserlerinden oluşan bir sergi de misafirlerin beğenisine sunuldu. Etkinlik, "Güzel Vasf Eyleyim Hallerin Senin" isimli Bayburt türküsünün hep birlikte söylenmesi ile sona erdi.

KEŞFET