İLK DEFA KERPE Karadeniz’in Tek Doğal Limanı

Karadeniz'in tek doğal limanı; KERPE


Kerpe, Karadeniz'e kıyısı olan oldukça sakin ve güzel bir beldedir.


İLK DEFA KERPE'YE GİDİYORUM

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı olan Kerpe, Karadeniz'e kıyısı olan oldukça sakin ve güzel bir beldedir. Son yıllarda artan yerli yabancı turist sayısıyla ve şehir merkezlerine olan yakınlığıyla dikkat çeken Kerpe korunaklı bir koya sahip olması nedeniyle özellikle çocuklu aileler için idealdir.

Karadeniz'in hırçın dalgalarının giremediği bu koy tertemiz ve kayalıklar haricinde oldukça da sığdır. Bazen kıyıdan 100 metre açıldığınızda bile deniz, boyunuzu geçmez.kerpesayginotelplaj_1


Ailece sakin ve keyifli bir gün geçirmenizin yanı sıra farklı heyecanlar arıyorsanız eğer #Kerpe size bu imkanı da sağlıyor. Her türlü doğa ve su sporu için doğal bir platform sunan Kerpe'de kayalıklara tırmanabilir ya da kayalıkların su altındaki boşluklarında dalarak mağaraları keşfedebilirsiniz.


KERPE


Tarihte "Kalpe" olarak anılan Kerpe "öküz boynuzu" şeklinde tarif edilirmiş.

Denizcilerin tek doğal liman olarak buraya sığınmalarının en büyük nedenlerinden biri de sırtını çam ormanlarına dayaması ve çok fazla rüzgar almaması. Bu özelliğiyle kendi halinde bir balıkçı köyü olan Kerpe, aynı zamanda amatör balıkçıların da uğrak yeri.

Haftasonu teknelerine atlayan balıkçılar soluğu burada alıyorlar. Buraya keşfedenler yalnızca balıkçılar değil muhteşem manzarası ile bir doğa harikası olan Kerpe günümüzde birçok moda dergisinin doğal çekim platosunu oluşturuyor.

Denizi, kumu, tarihi ve doyumsuz güzellikleriyle 2007 yılında turizm bölgesi ilan edilen Kerpe İstanbul'a 140, İzmit'e 50, Kandıra'ya ise yalnızca 10 kilometre uzaklıktadır. Bu muhteşem beldeden ayrılırken Kefken'den taze balık almayı ve Kandıra'nın meşhur yoğurdunu yemeyi unutmayın!


kerpee_1


Kerpe'ye Gitmişken Bunları Yapın!

  • Kefken, Ağva ve Kandıra yakın civar beldelere uğrayın.
  • Kamping alanlarında kamp yapmanın tadını çıkarın.
  • Pembe kayalara tırmanın, Miço Koyu'na yürüyün.
  • Yolculuk esnasında keyifli molalar verin.

 

KEŞFET