Limitleri Zorlamayı Sevenlere 7 Rota

Bu yaz farklı deneyimler yaşamak isteyen yerli ve yabancı turistlerin yamaç paraşütünden kitesurf'e, rafting'den, jet boat'a kadar birçok aktiviteyi ülkemizde yapabilmeleri mümkün. Enuygun.com bu kez heyecan dolu aktivitelerin yapılabileceği rotaları sizler için listeledi.

 

@ilk_defa_gidiyorum

 

KAŞ'TA DALIŞ YAPIN!

Yaz aylarının en heyecan verici aktivitelerinden dalış, listedeki ilk aktivite olarak yerini alıyor. Türkiye'de dalış denilince akla gelen ilk lokasyonlardan biri tabi ki Kaş. Antalya'nın en özel ilçelerinden Kaş, muhteşem denizi, Arnavut kaldırımlı sokakları ve eşsiz manzaralarıyla dalış meraklılarının uğrak noktalarından.

Kaş'taki dalış noktalarının bazıları yalnızca profesyonellerin dalış yapabileceği yerlerken bazı noktalar ise ilk kez dalış yapacak kişilere de uygun. Dalış alanında hizmet veren firmalarla iletişime geçerek bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. 

 

 

dalyan

 

 

SELÇUK'DA SKYDIVE DENEYİN!

Skydive, yani gökyüzü dalışı da adrenalin düşkünlerine önerdiği aktivitelerden. Bir hava aracından serbest düşüş yapıp gereken yüksekliğe gelince paraşütün açıldığı skydive, aslında kendini aşağıya bırakmaktan ibaret heyecan dolu bir aktivite. 

Türkiye'deki en iyi skydive merkezi ise Efes Antik Kenti'nin de bulunduğu İzmir'in Selçuk ilçesi. Hatta burası Türkiye'deki diğer skydive noktalarından daha elverişli hava koşullarına sahip. Kısa bir eğitimin ardından deneyebileceğiniz skydive aktivitesi ile Efes Antik Kenti'nin muhteşem manzarasını gökyüzünden seyredebilirsiniz. 

** İzmir, Selçuk'a bağlı Efes Antik Kenti ile ilgili yazımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

 

Skydive

 

 

GÖCEK'TE BAKİR KOYLARI TEKNEYLE GEZİN! 

Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek'in suyu oldukça ılık olan ve bahar aylarından itibaren denize girebilmenin mümkün olduğu Sarsala Koyu'na tekne ile gitmek oldukça keyifli bir tatil seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Bir diğer görülmesi gereken yer ise birçok #tarihikalıntıya ev sahipliği yapan ve Prens Adası olarak da bilinen Domuz Adası'dır. Bu kalıntıların bir kısmının su yüzeyinde bulunması sebebiyle tekneler Ada'nın kuzeyinde bulunan #demirleme alanına yanaşabilmekteler.

 

 ** EN GÖZDE MAVİ TUR ROTALARI yazımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

 

 

BodrumKaraadaKoyu_G__rsel

 

 

 

** GÜNLÜK, HAFTALIK, AYLIK TEKNE KİRALAMAK İÇİN: BURAYA TIKLAYIN

 

 

FETHİYE'DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ İLE ATLAYIN!

Rüzgâr eşliğinde eğimli ve yüksek bir tepeden koşarak yapılan yamaç paraşütü aktivitesi dendiğinde öne çıkan yerlerden biri de Fethiye. Fethiye'de yamaç paraşütü yaparken dünyanın en özel plajlarından Ölüdeniz'in masmavi manzarası da yukarıdan izlenebiliyor.

Yaklaşık 2000 metre yükseklikteki Babadağ'da sertifikalı pilotlar eşliğinde gerçekleştirilebilen yamaç paraşütünün sonunda Belcekız Plajı'na iniş yapılıyor. Fethiye otelleri arasından dilediğiniz bir tanesinde konaklayarak beldenin tadını çıkarabilir ve heyecan dolu yamaç paraşütü deneyimini yaşayabilirsiniz.

 

 

Yamaç Paraşütü

 

 

AKYAKA'DA KITESRF İLE UÇMAYI DENEYİN! 

Kiteboard olarak da bilinen kitesurf dendiğinde öne çıkan lokasyonlardan biri Akyaka. Akyaka'nın denizi de rüzgârı da bu aktivite için ideal koşullara sahip. Azmak Çayı'nın denizle buluştuğu yerde oluşan akıntı, kitesurf için gereken termik rüzgârı sağladığı için burada kitesurf yapmak çok eğlenceli.

Bu aktiviteyi deneyimlemek için profesyonel olmaya gerek yok. Akyaka Plajı'nın sığ ve uzun olması kitesurf eğitimi almak için oldukça elverişli. 

 

 

kitesurf

 

 

KÖPRÜLÜ KANYON'DA RAFTİNG YAPIN!

Toros Dağları'ndan inen suyun oluşturduğu Köprüçay Nehri, her yaz rafting yapmak için tercih edilen bir nokta. 12 kilometre uzunluğundaki rafting parkuru, Selge Antik Kenti'nden 11 kilometre aşağıda.

Temelde yoğun bir şekilde akan akarsuya karşı bot ile mücadele edilen raftingi ilk kez deneyecekler rehberlerin uyarılarını mutlaka dinlemeli. Uyarıları dikkate alarak kendinizi tehlikeye atmadan bu keyifli aktivitenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

Rafting

 

 

ALAÇATI'DA RÜZGARIN TADINI ÇIKARIN! 

İngilizcesi windsurfing olan rüzgâr sörfü; sörf tahtası ve yelken ile su üzerinde ilerlenerek yapılan bir aktivite. Bu aktivite için önemli olan söz konusu plajın iyi rüzgâr alması. Çünkü sörf tahtasının üzerindeki sporcu rüzgârın itici gücüyle ilerliyor. Bu aktiviteyi yapabilmek için özel bir eğitim ve iyi yüzmek yeterli.

Alaçatı sadece Türkiye'de değil, dünyada da rüzgâr sörfü için en iyi yerlerden biri. Adnan Menderes Havalimanı'ndan araç kiralama seçeneğini değerlendirerek farklı deneyimlerle dolu Alaçatı'ya gidebilirsiniz.

 

 

rüzgar sörfü

 

 

JET BOAT İLE ADRENALİNİ HİSSEDİN! 

Güçlü motorlara sahip jet boat adı verilen botlarla saatte 80 kilometrelik hızla gidilerek yapılan aktivite Türkiye'de Düden Çayı'nda gerçekleştiriliyor. Jet boat'u kullanan uzman bir sporcu, o hızda giderken ani manevralar, anlık frenler ve 360 derecelik anlık dönüşler yapıyor. 

Farklı bir heyecan arayanlar burada jet boat yapıp maceraya doyabilir ya da Düden Çayı'nın sularında serinleyebilir.

 

Jet boat

 

 

KEŞFET