NEMRUT DAĞI (ADIYAMAN)

𝗡𝗘𝗠𝗥𝗨𝗧 𝗗𝗔Ğ𝗜 𝗘𝗙𝗦𝗔𝗡𝗘𝗦İ

Adıyaman Kahta'ya bağlı Nemrut Dağı'nın 2000 yıllık görkemli heykellerin ve kitabelerin deprem sonrası yapılan ilk incelemelerde hasar almadığı tespit edildi.

INSTAGRAM: @ilk_defa_gidiyorum 

 

nemrut dağı

 


TAŞ TANRILAR "KOMMAGENE KRALLIĞI" 

KOMMAGENE KRALI I.ANTİOCHUS'un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için (2.150 m.) Nemrut Dağı'nın yamaçlarına yaptırdığı kutsal alandır. NEMRUT DAĞI'nın en güzel ritüellerinden biri de tanrı heykelleri ile GÜN DOĞUMUNU zirvede karşılamaktır.

 

adıyaman nemrut dağı

 


NEMRUT DAĞI TÜMÜLÜSÜ ve OSMAN HAMDİ BEY 

Modern arkeoloji ve müzeciliğin kurucusu, meşhur "𝗞𝗮𝗽𝗹𝘂𝗺𝗯𝗮ğ𝗮 𝗧𝗲𝗿𝗯𝗶𝘆𝗲𝗰𝗶𝘀𝗶" 𝗿𝗲𝘀𝘀𝗮𝗺ı OSMAN HAMDİ BEY 1883 yılında bir ekiple gelip #NemrutTümülüsü için önemli çalışmalar yapmıştır.

MAKEDONYA ve PERS tanrılarının çok sayıda devasa heykelini içeren antik mezarı ve tapınak kompleksi Helenistik dönemin en görkemli kanıtılarından biridir.

 

osman bey nemrud

 

nemrud turkiye

 

kommagene nemrut

 


DÜNYANIN 8. HARİKASI NEMRUD 

Anadolu'nun kadim ve bilge tarihinden izler taşıyan NEMRUT DAĞI, dünyanın da paha biçilmez değerleri arasında yer alıyor. Antik Dağ, 1987 yılında DÜNYA MİRAS LİSTESİ'nde 𝗸ü𝗹𝘁ü𝗿𝗲𝗹 𝘃𝗮𝗿𝗹ı𝗸 olarak yerini almıştır.

 

nemrut kommagene

 

adıyaman nemrut

 


#AdıyamanNemrut #Adıyaman #Nemrut #OsmanHamdiBey #AnkarDağları #PerreAntikKenti #NemrutDağıMillîParkı #KarakuşTümülüsü #CendereKöprüsü #CendereKanyonu #KomageneMedeniyeti #KomageneKrallığı #Komagene #ArsemiaÖrenYeri #KahtaKalesi #ŞeytanKöprüsü #commagene #nemrutmountain #nemrud #ilkdefagidiyorum #ilkdefa

KEŞFET