İlk Defa POLONEZKÖY (Adampol)

İlk Defa POLONEZKÖY (Adampol)

İstanbul'un Arka Bahçesi; POLONEZKÖY (Adampol)

Bir zamanlar Polonyalı göçmenlerin sığınağı olan ve İstanbul'un en güzel bahçelerinden biri sayılan Polonezköy Beykoz'a yalnızca 24 kilometre uzaklıktaki bir saklı cennet.


Geçmişi oldukça eskilere dayanan ve ünlü bir Polak köyü olan Polonezköy, kurucusunun adı olan Adam Czartoryski'den dolayı Adamköy (Adampol) olarak anılırmış. Köy, Paris'ten sonra ikinci bir siyasi göçün merkezi olma amacıyla 1842 yılında kurulmuş. MichalCzajkowski'nin Osmanlı Devleti'ne temsilci sıfatıyla geldikten ve İslamiyeti kabul ettikten sonra Mehmet Sadık Paşa adını alarak ilk adımları atmış. Paşanın, Saint Benoit Fransız Lisesi'ni o dönem yöneten Lazarist rahiplerden satın alarak kurduğu köyde ilk zamanlarda yalnızca 12 kişi yaşıyormuş.Gün geçtikçe çoğalmaya başlayan Polonezköy sakinleri 1938 yılında T.C vatandaşlığına kabul edilerek tapu haklarına da sahip olmuşlar. Bugün sayıları binleri bulan Polonezköylüler her yıl geleneksel olarak "Kiraz Festivali" düzenleyerek hem geleneklerini de yaşıyorlar hem de Polonya ile bağlarını devam ettiriyorlar.


Bunları da Görün:

Tarihi Köy Kilisesi, Kültür Evi ve Arıcılık Müzesi gibi birçok tarihi değerlere de ev sahipliği yapan ve İstanbullular için en güzel kaçış noktalarından biri Polonezköy muhteşem doğası ve birçok piknik alanlarıyla haftasonu tatili için ideal bir tercih. Etnik kökenlere ev sahipliği yapan bu şirin beldenin yanı sıra Cumhuriyetköy, Hüseyinli ve Bozhane köylerinin doğal güzelliklerine yine Kavacık Sapağı'ndaki tabelaları izleyerek ulaşabilirsiniz.

ARI
135_3274polonezkoy__16
135_3274polonezkoy__21
anıevi
polonezkoy
Polonezkoy_folklor
polonezköy-giriş
pols1
polonezköy012
KEŞFET