Puduhepa’nın Yeni Kız Kardeşi “Halide Edip Adıvar”

TOÇEV'in destekçileriyle hayata geçirdiği Puduhepa'nın Yeni Kız Kardeşi projesi de bu kapsamda Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak 5. ilham veren kadın bebeği, bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan "Halide Edip Adıvar" olarak belirlendi.

 

1683282364_Puduhepa_2

 

TOÇEV destekçisi Renan Tan Tavukçuoğlu'nun hayata geçirdiği ve 5 yıldır her yaştan kadına dokunan kapsamlı bir proje olan "Puduhepa ve Kızkardeşleri"; bez bebekler ve hikâye kitapları aracılığıyla 6-10 yaş arasındaki kız çocuklarının kendilerine güvenerek, tanıyarak, kaynaklarını öğrenerek güçlü bir şekilde büyümelerini ve ileride hem kendilerine hem topluma faydalı bireyler olmalarını hedefliyor.

Proje kapsamında, TOÇEV bünyesinde 155 kız çocuğunun temel eğitimlerinin desteklenmesinin yanında elliden fazla kadına evinden çalışma imkânı sağlanıyor.

 

1683282389_Renan_Tan_Tavukcuoglu

 

 

Cumhuriyetimiz 100 Yaşında: Halide Edip Adıvar

Cumhuriyetin 100. Yılında 5. ilham veren kadın bebeği, Puduhepa'nın yeni kız kardeşi; bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan "Halide Edip Adıvar" olarak belirlendi.

Bu özel kahraman bebeğin kıyafet tasarımını Fırat Neziroğlu, kıyafetlerin dikimi ve el işçiliğini Nevruz Köyü Kadınları Kooperatifi emekçileri, kitabın yazar ve çizerliğini ise Demet Kılıç üstlendi. Bebeklerin üretimini ise deprem bölgesindeki kadınlara istihdam sağlama hedefiyle Antakya'da yaptırılıyor.

 

1683282334_Puduhepa_1

 

TOÇEV Başkanı Ebru Uygun, daha çok kız çocuğunun hak ettikleri eğitimi almalarını desteklemek hedefiyle yola çıkan "Puduhepa ve Kızkardeşleri" projesi hakkında şunları söyledi;

"Kolektif bir çabayla toplumumuza değer katmaya çalışırken birbirimize destek olmanın her zamankinden çok daha kıymetli olacağına inanıyoruz. Daha çok kız çocuğumuzun hak ettikleri şartlarda eğitim alabilmeleri için var gücümüzle çalışıyoruz.

Herkesi projemize katkı sağlayarak bu eğitim seferberliğinin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Değerlerimize sahip çıkarak kutlayacağımız nice 100 yıllar dilerken, projenin mimarı Sevgili Renan Tan Tavukçuoğlu'na ve emeği geçen tüm ekibine TOÇEV Ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz."

 

1683282316_Ebru_Uygun

 

 

Puduhepa Kimdir?

Tarihteki ilk barış anlaşması, Mısırlılar ve Hititililer arasında yapılan Kadeş Antlaşması'dır. Bu antlaşmada Mısır firavunu ve Hitit kralının mühürlerinin yanında Hitit kraliçesi Puduhepa'nın da mührü vardır.

Puduhepa, hayatı boyunca yaşadığı topraklara barışın gelmesini hayal etmiş ve sonunda bunun gerçekleşmesinde büyük rol oynamış güçlü bir kadındır.

KEŞFET