The Ritz-Carlton, İstanbul’da Karadeniz Yemek Festivali

The Ritz Carlton, Istanbul'un "doğadan masaya" konsepti ile mevsimin en taze ve doğal ürünlerini şeflerin eşsiz yorumlarıyla buluşturan restoranı Atelier Real Food, Karadeniz'in en sevilen tatlarını 14 - 25 Ocak tarihleri arasında lezzet tutkunlarıyla buluşturuyor.


Atelier RF

Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirdiği lezzet keşifleriyle, en sevilen ve özlenen tarifleri misafirlerine sunan Executive Şef Selami Güleryüz, Ocak ayında Atelier Real Food restoranın menüsünde çok özel bir mutfağa yer verecek. Binlerce yıl farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve her bir kültürü hareketli coğrafyasında harmanlamış olan Karadeniz mutfağından sunulacak menüde Giresun'un kara lahana çorbası, Rize'nin pazı sarması, Trabzon'un laz böreği gibi enfes latlar bulunuyor. Hamsi tava, ızgara zargana gibi balıkların da bulunduğu menüde Zigana'nın eteklerinden ünü dünyaya yayılan Hamsiköy sütlacı ve Giresun'un fındıklı burması en dikkat çeken lezzetler arasında...


ritz 1

Yemek çeşitleri ve farklı tatlar konusunda halen keşfedilmemiş ya da az bilenen hazineler olduğuna inanan Güleryüz; "Türkiye'nin dört bir yanı farklı lezzetlerle dolu. Karadeniz'de çeşit çeşit balık yemekleri, farklı sebze ve meyvelerin yaratıcı tariflerde birleştiği lezzetler var. Bunları tanıtmak ve insanlara tattırmak lazım" diyor.


ritz2

Atelier Real Food'ta 14 - 25 Ocak tarihlerinde keşfedilebilecek bu özel Karadeniz menüsü, öğle ve akşam yemeklerinde sunulacak.

Detaylı Bilgi ve Rezervasyon: 0212 334 41 88

KEŞFET