Yedi Tepeli İstanbul’un 7 Tepesi Nerededir?

Tarihi yarımada içinde yer alan 'Yedi Tepeli Eski İstanbul' bilindiği gibi 7 tepe üzerine kurulmuştur ama hiç merak ettiniz mi bu meşhur tepeler hangileridir? Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul'u, yedi tepe üzerine inşa etmiştir ve bu tepelerin tamamı Tarihi Yarımada'da, "Suriçi İstanbul" sınırları içerisinde yer almaktadır.

 

istanbulun-yedi-tepesi

 

1. Sarayburnu (Topkapı) Tepesi
Topkapı Sarayı, Hipodrom (At Meydanı), Ayasofya Camii, İbrahim Paşa Sarayı ve Sultanahmet Camii'nin bulunduğu tepedir. Roma İmparatorluğu'nun dört bir yanına uzanan yolların başlangıç noktası kabul edilen ''Milyon Taşı'' da bu tepede yer almaktadır.

2. Çemberlitaş (Nuruosmaniye) Tepesi
Çemberlitaş, Çorlulu Ali Paşa Medresesi ve Nur-u Osmaniye Camii'nin bulunduğu tepedir.

3. Süleymaniye (Beyazıt) Tepesi
Sarayburnu'ndan sonra şehrin siluetinde en fazla söz sahibi olan ikinci tepe burasıdır. Haliç kıyılarından yukarı doğru çıkıldıkça varılan, Mimar Sinan'ın muhteşem eseri Süleymaniye Camii ve Külliyesi, eskinin Harbiye Nezareti günümüz İstanbul Üniversitesi olan yapı topluluğu ve Beyazıt Camii; bu tepe üzerinde yükselir.

4. Fatih (Fatih Cami) Tepesi
İstanbul'un fethinden sonra Sultan II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) Bizans döneminde On İki Havari Kilisesi'nin bulunduğu bu tepeye, Fatih Camii ve Külliyesi'ni inşa ettirmiştir. Mart 1463 tarihinde başlayan inşaat, Aralık 1470 tarihinde tamamlanmıştır. 1766 Büyük İstanbul depreminden ciddi hasar gören Camii tamamen yenilenerek, Nisan 1771'de yeniden ibadete açılmıştır.

5. Yavuz Selim (Y. Sultan Selim Cami) Tepesi
Beşinci tepe, Mısır Fatihi Yavuz Sultan Selim'in o güzel hayır eserinin gölgesinde, son istirahatgâhında dinlendiği tepedir. Bu tepedeki en güzel eser, Yavuz Sultan Selim tarafından yapımına başlanan ancak oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlattırılan Yavuz Sultan Selim Camii'dir.

6. Edirnekapı (Mihrimah Sultan Cami) Tepesi
Edirnekapı semtinde, Mihrimah Sultan Camii'nin bulunduğu, İstanbul'un en yüksek tepesidir. Ayrıca, Bizans'ın Blakherna Sarayı'ndan kalan tek yapı olan Tekfur Sarayı ve Kariye Camii'nin de bulunduğu yerdir.

7. Kocamustafapaşa (Çapa – Haseki) Tepesi
Bu tepe, İstanbul'un Trakya tarafına doğru olan tek tepesidir. Üzerindeki en mühim yapı, Sadrazam Cerrah Mehmed Paşa'nın 1593 yılında Mimar Sinan'ın kalfalarından Davud Ağa'ya yaptırdığı Cerrahpaşa Camii'dir. Ayrıca, Haseki Külliyesi de bu tepede yer almaktadır.


İSTANBUL'UN 7 TEPESİ DIŞINDA KALAN DİĞER TEPELERİ İSE ŞUNLARDIR. 

Kadıköy'de Fikirtepe, Göztepe, Sarıyer'de Maden Tepesi, Paşabahçe'de Karlıtepe, Beyoğlu'nda Tepebaşı ve Fetihtepe, Beykoz'da Yuşa Tepesi, Üsküdar'da lcadiye Tepesi, Şişli'de Hürriyet Tepesi, Gayrettepe, Esentepe, Kuştepe, Kağıthane'de Nurtepe, Şirintepe Seyrantepe, Gültepe, Çeliktepe, Rumelihisarı'ndaki Şehitlik Tepesi, Sultantepe, Nakkaştepe, Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca tepeleridir. 

 

7 tepe istanbul

 

* Bilgiler: İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden, 2.fotoğraf Vikipedi® alınmıştır. 

KEŞFET