Zamane İstanbulları Pera Müzesi’nde

Günümüz İstanbul'una Dair Yaratıcı Bir Görsel Okuma Denemesi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde Aralık ayında ziyarete açılan Zamane İstanbulları sergisi, 11 fotoğrafçının yakın tarihli çalışmalarını farklı temalar altında buluşturuyor.

 

Pera Müzesi_ZamaneIstanbullari__1_

 

 

Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım S. Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol, Cansu Yıldıran'ın işlerinden oluşan fotoğraf sergisi, sanatçıların kenti kişisel bir etkileşim alanı olarak yorumlama pratiklerini ve İstanbul sokaklarında karşımıza çıkan olağanüstü, bir o kadar da olağan tuhaflıkları gündeme getiriyor.

İstanbul hakkında araştıran, düşünen, kurmacalar üreten bir grup yazarın; Yaşar Adnan Adanalı, Fırat Genç, Şebnem İşigüzel, Melisa Kesmez, Biray Kolluoğlu, N. Gamze Toksoy ve Sibel Yardımcı'nın kaleme aldıkları metinler hem sergiye hem sergi kataloğuna önemli bir katman daha ekliyor.

 

Pera Müzesi_ZamaneIstanbullari__4_

 

 

SANATÇILARA VE ÇALIŞMALARINA YAKINDAN BAKIŞ 

İstanbul'u kişisel bir deneyim alanı olarak ele alıp yorumlayan SİLVA BİNGAZ, olanı olduğu gibi çekmekten ve formlar içine sıkışmış fotoğraflar oluşturmaktan ziyade, sezgileriyle hareket ederek hissettiklerini izleyiciye aksettirmeye çalışıyor.

OSMAN BOZKURT, İstanbul'un nispeten yeni rekreasyon alanlarına, kente hakim kılınan taşra estetiğine, sürdürülebilirlikten uzak kent peyzajlarına ve insanların bu alanlarla kurdukları ilişkilere bakıyor.

Tam anlamıyla bir İstanbul fotoğrafçısı olan Cİ DEMİ, tüm işlerinde İstanbul'la ilgili aşina tuhaflıklara odaklanıyor ve uğursuz olarak tanımladığı enerjinin peşinden koşuyor.

 

Pera Müzesi_ZamaneIstanbullari__5_

 

 

Sokak sokak dolaşarak kimi kısa bir zaman sonra yitip gidecek uçucu İstanbul parçaları biriktiren KIVILCIM S. GÜNGÖRÜN, bunları bir araya getirdiği çalışmasında, kentle kurduğu biraz kasvetli, biraz oyunbaz ama her daim merakla şekillenen ilişkiyi gözler önüne seriyor.

EKİN ÖZBİÇER, Türkiye'nin son 10-15 yılda geçirdiği sosyal ve politik değişimleri hem kendine hem de kentine oryantalist bir bakışla, İstanbul sokaklarında karşılaştığı kendiliğinden oluşmuş mizansenlerle görselleştiriyor.

EMİN ÖZMEN'in çalışması, hem İstanbul'un kent hafızasında hem de yakın dönem Türkiye tarihinde önemli bir mihenk taşı olan Gezi Direnişi'nden bugüne, kentteki toplumsal hareketliliğin peşine düşen fotoğraflardan oluşuyor.

 

Pera Müzesi_ZamaneIstanbullari__6_

 

 

AHMET SEL, son yıllarda hem Türkiye hem de İstanbul özelinde çokça tartışılan bir gündem maddesi olan 'göç' meselesini ele alan ve sergi için özel ürettiği çalışmalarıyla Zamane İstanbulları'nda yer alıyor.

ALİ TAPTIK, İstanbul'un yakın zamana kadar nispeten "doğal" kalmış ama son yıllarda hızla gelişen Kağıthane ve Şişli sınır bölgesindeki Galata, Keçi ve Cendere derelerinin etrafında orta-alt sınıfın yerleştiği mahallelerdeki yapısal dönüşümü; güncel fotoğraflar, eski serilerinden bazı kareler, çeşitli kurumların arşivlerinden edindiği ve üzerinde ufak değişiklikler yaptığı haritalar üzerinden anlatıyor.

 

Pera Müzesi_ZamaneIstanbullari__2_

 

 

Yirmi yılı aşkın süredir Türkiye'deki toplumsal değişimi belgeleyen KEREM UZEL, siyasi ve ekolojik açıdan büyük tartışma yaratan, Karadeniz ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak Kanal İstanbul projesi güzergâhında çektiği fotoğraflarla Zamane İstanbulları'nda yerini alıyor.

İstanbul sokaklarında rastladığı canlı/cansız süjelere olabildiğince yakınlaşıp onları flaşının ışığıyla "parlatmaktan" çekinmeyen ERDEM VAROL, İstanbul'un Doğu ile Batı, gelenek ile modernite, kalabalıklar ile tek başınalık arasında kalmışlığını nüktedan bir dille görselleştiren bir seçkiyle sergide yer alıyor.

 

Zamane İstanbulları sergisi 17 Eylül 2023 tarihine kadar Pera Müzesi'nin 3. kat sergi salonunda ziyarete açık olacak.

 

EDITO: Pera Müzesi Salı'dan Cumartesi'ye 10.00-19.00, Pazar günleri 12.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Cuma günleri "Uzun Cuma" kapsamında 18.00-22.00 arası tüm ziyaretçiler, Çarşamba günleri ise "Genç Çarşamba" kapsamında tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

KEŞFET